מערכת בקרת תאורת חוץ וחיסכון באנרגיה מבית UMPI

חברת ארדן קונטרול-טק הינה נציגה של חברת UMPI מאיטליה המייצרת את Minos – מערכת לבקרה, תפעול ותחזוקה של תאורת חוץ וחיסכון באנרגיה.

הרשות לפיתוח קיסריה ועיריית פתח תקווה הינן הראשונות מבין הרשויות בישראל אשר התקינו את מערכת Minos של חברת ארדן קונטרול-טק לניהול חכם של תאורת חוץ.

מערכת Minos מאפשרת לרשויות מקומיות לנצל את קווי החשמל כרשת תקשורת להעברת נתונים בטכנולוגיית PLC – Power Line Communication. טכנולוגיית PLC קיימת בעולם מזה עשרות שנים ולחברת UMPI פטנט רשום המשתמש בטכנולוגיית PLC ומבצע סינון בתחום תדר באמצעותו התקשורת מועברת על גבי רשת החשמל. העברת הנתונים הינה יציבה וללא הפרעות ואמינותה נבחנה לשנים רבות. הפתרון של UMPI, המשלב תוכנה וחומרה, מספק בקרה מלאה על מערכות תאורה קיימות כמו גם על מערכות מבוססות LED ולמעשה כל סוג של גוף תאורה וזאת במינימום השקעה.

מערכת Minos מבית UMPI מורכבת משלושה חלקים עיקריים:

  1. יחידות קצה SYRA מותקנות בגוף התאורה, מגש או עמוד התאורה; היחידות מתאימות לכל סוגי הנורות הקיימות בשוק
  2. בקר מרכזי Andros-CMS מותקן במרכזיית התאורה ומתקשר עם יחידות הקצה
  3. שרת מרכזי IOS מבוסס Linux מתקשר עם הבקר המרכזי. הגישה למערכת היא באמצעות דפדפן סטנדרטי

יחידות הקצה מסוג SYRA עובדות בשילוב עם הבקר המרכזי Andros-CMS במערכת סגורה ובלתי תלויה (Stand-Alone); ניתן לשלב את שרת IOS לצורך ניטור, תחזוקה ותפעול מרחוק.

בעת חיבור גוף תאורה מסוג LED ליחידת קצה, היחידה מתאימה את עצמה באופן אוטומטי לעבודה בתקשורת DALI או 0-10 וולט וזאת בהתאם לסוג הדרייבר האלקטרוני. לאחר שבוצעה ההתאמה ניתן לשלוח פקודות עמעום מהבקר ולקבל חיווים על מצב גוף התאורה.

הבקר המותקן במרכזייה מנהל עד 1022 גופי תאורה בטכנולוגיות שונות ללא מגבלה כגון לדים ונל"גים הנפוצים מאוד בארץ; לבקר 23 כניסות ויציאות לחיבור האינדיקציות וההפעלות בלוח וסביבתו; שלושה שעונים אסטרונומיים מובנים; יכולת ניהול עד 15 קבוצות וירטואליות של גופי תאורה כדוגמת רחובות, צמתים, גנים ציבוריים, מגרשי ספורט ועוד; 32 לוחות זמנים לניהול הקבוצות וחיבור עד 15 רבי מודדים בתקשורת Modbus.

התקשרות לשרת מבוססת על תקשורת קווית (ADSL/LAN) או אלחוטית (GSM/GRPS). דרך התקשורת מתקבלים כל האירועים, ההתרעות, תצוגת כל הגופים והמרכזיות על גבי מפה, סטטיסטיקות וכיו"ב. כמו כן ניתן לתפעל את הגופים באמצעות פקודות הנשלחות מהשרת לבקר המרכזי. מערכת הניהול IOS מבוססת על טכנולוגיית Web מלאה; אין צורך בהתקנת תוכנות על השרת או על מחשב מרוחק לצורך עבודה על המערכת.

תודות לטכנולוגיה של מערכת Minos, המערכת הינה מהירוקות ביותר הקיימות בשוק: ללא תדרים אלחוטיים מיותרים המשדרים 24 שעות ביממה. בנוסף, התקשורת הסלולארית בין הבקר לשרת מתבצעת פעם אחת ביום למשך מספר דקות בלבד וזאת לצורך עידכון המערכת.

עיריית פתח תקווה בחרה להתקין את מערכת Minos לשליטה ובקרה על קווי תאורה המבוססים על גופי נל"ג קיימים. להבדיל מפתרונות קיימים בשוק בהם השליטה על גופי נל"ג מבוצעת באמצעות דרייבר אלקטרוני, הפתרון של מערכת Minos מתבסס על משנק אלקטרומגנטי מסוג bi power. המשנק מבצע הנחתה של עוצמת הארה הנפלטת מגוף התאורה. ממדידת צריכת החשמל שבוצעה אחרי התקנת המערכת, נמדד חיסכון מדוייק של 30% בהשוואה לצריכה טרם התקנת המערכת.

מעבר לחיסכון באנרגיה, בעיריית פתח תקווה מציינים שהשימוש במשנק אלקטרומגנטי מסוג bi power עבור גופי נל"ג הינו הפתרון המתאים ביותר לאיתור תקלות ומתן שרות מהיר ולאורך שנים.

סגירת תפריט